آب مروارید چیست؟

بیشتر در مورد آب مروارید و دلایل به وجود آمدن آن بدانیم.

آب مروارید با نام عملی کاتاراکت (Cataract) همان کدر شدن عدسی چشم است که در حالت عادی باید شفاف باشد. آب مروارید باعث تاری دیده میشود. کسانیکه دارای آب مروارید هستند دیدشان مانند زمانی هست که از پشت یک پنجره ی بخار گرفته به محیط نگاه کنید. آب مرواردی در اثر کهولت سن و در برخی از موارد در اثر اختلالات ژنتیکی ناشی از مشکلات تندرستی افزایش دهنده خطر ابتلا به آب مروارید ایجاد می­شود. خوشبختانه بیماری چشمی آب مروارید یا همان کاتاراکت در بیشتر موارد در زمانی که باعث اختلال در بینایی شده باشد با  یک جراحی ظریف برطرف می‌شود.

از علائم شایع آب مروارید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آب مروارید درد ندارد
 • چشم به نور حساس می شود
 • نمره چشم مکررا تغییر می کند
 • در چشم دو بینی به وجود می آید
 • در زمان مطالعه نیاز هست که نور بیشتری به چشم برسد
 • دید انسان را در شب کاهش می دهد
 • چشم انسان رنگ ها را زرد و یا محو می بیند

عقاید غلطی درباره آب مروارید وجود دارد، اما بهتر است بدانید که آب مروارید:

 • یک پرده بروی چشم نمی باشد
 • به دلیل استفاده زیاد از چشم تشکیل نمی شود
 • سرطان نمی باشد
 • قابل سرایت به چشم دیگر نیست
 • باعث کور شدن قابل برگشت نمی شود
کاتاراکت آب مروارید

آب مروارید ممکن است سبب تاری یا عدم وضوح دید شود. مقدار و شکل کدر شدن عدسی متفاوت است. چنانچه کدر شدن عدسی نزدیک مرکز عدسی نباشد ممکن است شما از وجود آب مروارید آگاه نباشید.

برخی از دلایل به وجود آمدن آب مروارید:

عمده ترین دلیل آب مروارید کهولت سن می باشد. از دیگر دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سابقه ابتلا به آب مروارید در خانواده
 • مصرف الکل
 • مصرف دخانیات
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • برخی بیماری ها مانند بیماری قند (دیابت)
 • وارد شدن ضربه به چشم
 • مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئید
 • قرار گرفتن طولانی چشم بدون محافظ در مقابل نور آفتاب
 • قرار گرفتن در معرض تابش یون­ ساز مانند اشعه مورد استفاده در اشعه ایکس و پرتودرمانی در سرطان
 • در صورتی که سابقه جراحی چشم داشته باشید

روش تشخیص آب مروارید:

معاینه دقیق توسط چشم پزشک مجرب٬ وجود و وسعت آب مروارید (کاتاراکت)، و همچنین هر گونه مشکل دیگری که باعث کاهش دید یا ناراحتی می شود را می تواند مشخص کند. دلایلی دیگری علاوه بر آب مروارید بخصوص مشکلاتی از قبیل پرده شبکیه و یا عصب بینایی نیز می توانند باعث کاهش دید شوند. در صورتی که این مشکلات وجود داشته باشند، ممکن است بعد از عمل آب مروارید٬ دید بیمار به صورت کامل برنگردد. در صورتیکه این مشکلات حاد باشند، حتی عمل کاتاراکت نیز ممکن است باعث بهبود کیفیت دیده نشود. متخصصین ما در مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی چشمخانه می توانند به صورت دقیق وجود این مشکلات در چشم شما را تشخیص دهند.

سرعت ایجاد آب مروارید:

سرعت شکل گرفتن آب مروارید در افراد مختلف متفاوت است و حتی ممکن است بین دو چشم نیز تفاوت داشته باشد. اکثرا آب مروارید هایی که در اثر افزایش سن به وجود می آیند در طی چند سال و تدریجی بوجود می آیند. سایر آب مرواریدها مخصوصا در جوانان و یا در بیماران مبتلا به بیماری قند ممکن است به سرعت و در طی چند ماه شکل بگیرند. به همین دلایل پیش بینی دقیق سرعت پیشرفت آب مروارید (کاتاراکت) میسر نیست.

درمان آب مروارید:

قطعا تنها راه جهت درمان آب مروارید جراحی می باشد که در جامعه چشم پزشکی به عمل کاتاراکت از آن یاد می شود. پس در خاطر داشته باشید که جراحی یا عمل آب مروارید همان عمل کاتاراکت می باشد. در هر صورت چنانچه نشانه های آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است به صورت موقت مشکل دید شما را حل کند. همچنین به خاطر داشته باشید که هیچگونه دارو، تغذیه، ورزش یا وسائل نوری که باعث درمان یا جلوگیری از آب مروارید شوند وجود ندارد. محافظت از چشم در مقابل نور خورشید ممکن است در جلوگیری یا کند شدن پیشرفت آب مروارید موثر باشد. عینک های آفتابی که نور فرا بنفش را جذب می کنند یا عینک های طبی با یک پوشش ضد اشعه فرا بنفش به حفاظت چشم در مقابل نور خورشید کمک می کنند.

زمان مناسب برای جراحی آب مروارید:

آب مروارید موجب ضخیم و کدر شدن عدسی چشم و جلوگیری از عبور نور از آن و در نهایت کدر شدن و کاهش دید می شود٬ زمانی برای عمل کاتاراکت یا همان عمل آب مروارید باید اقدام کرد که این کاهش دید مانع انجام فعالیت های روزانه شده باشد. این تصور که آب مروارید جهت عمل باید “رسیده” باشد باور غلطی می باشد.
در نهایت باید ببینید که آب مروارید در کارهای روزانه شما مانند رانندگی مطالعه و کلا دید شما اختلال ایجاد کرده یا خیر؟ هر زمان که آب مروارید در زندگی روزانه شما اختلال ایجاد کرد می توانید برای عمل کاتاراکت (عمل آب مروارید) اقدام نمایید.
پزشکان فوق تخصص ما در کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی چشمخانه پس از بررسی پارامترهای موجود و انجام مشاوره بهترین زمان برای عمل آب مروارید را به شما پیشنهاد می دهند.

قبل از مراجعه به مرکز فوق تخصصی چشمخانه جهت معاینه چه باید کرد؟

تمام علائم بیماری­تان را یادداشت کنید،از جمله علائمی که از نظر شما به علت مراجعه شما به پزشک ارتباطی ندارد. اطلاعات شخصی مهم خود را یادداشت کنید، هرگونه استرس یا تغییر عمده که به تازگی در زندگی­تان رخ داده است. فهرستی از داروهای­تان تهیه کنید،همچنین ویتامین­ها یا مکمل­هایی که مصرف می­کنید. یکی از اعضای خانواده یا دوستان­تان را به همراه خود ببرید.برخی از مواقع درک تمام اطلاعات ارائه شده از طرف پزشک مشکل است. فردی که همراه شماست ممکن است مسئله­ای که شما فراموش کرده­اید را به خاطر بسپارد. سوال­هایی که می­خواهید از پزشک بپرسید را یادداشت کنید.

آب مروارید (کاتاراکت) چگونه است و چه انتظاری از آن باید داشته باشیم؟

عمل آب مروارید معمولاً با بی حسی موضعی انجام می شود، در این جراحی عدسی کدر از داخل چشم بیرون آورده می شود و در اغلب موارد به جای عدسی طبیعی یک عدسی یا لنز داخل چشمی دائمی قرار می گیرد. این لنز برای همیشه در چشم باقی می ماند و خراب یا فاسد نخواهد شد. این جراحی بسیار ظریف و دقیق می باشد و به وسیله آخرین تکنولوژی های روز دنیا انجام می گیرد. قرار دادن عدسی مصنوعی توسط جراحان ورزیده نه تنها عوارض بیشتری را به بیمار تحمیل نخواهد کرد بلکه باعث می شود دید بیمار بعد از عمل عالی شود و دیگر به عینکهای سنگین که مشکلات فراوانی ایجاد می کنند نیاز نداشته باشد.
در برخی از افراد سایر مشکلات چشمی مانع استفاده از لنزهای جایگزین می­شود. در این شرایط، پس از درآوردن آب مروارید دید با عینک یا لنز طبی اصلاح می­شود.

جراحی معمولا بر روی یک چشم انجام می­شود و بین زمان دو جراحی معمولا چند هفته فاصله می­باشد. این جراحی معمولا به صورت سرپایی انجام می­شود یعنی نیازی نیست که پس از جراحی در بیمارستان بمانید.

حدودا در یک پنجم افرادی که عمل آب مروارید انجام می دهند کپسول طبیعی که نگهدارنده عدسی داخل چشمی است کدر می شود و برای بهبود مجدد دید لازم است که جراحی لیزر برای باز کردن این کپسول کدر شده انجام شود.

بعد از عمل آب مروارید می توان تمامی کارهای روزمره به جز فعالیتهای سنگین را انجام داد. بیمار بایستی قطره های تجویز شده توسط جراح را بدرستی و در موقع مقرر استفاده کند. چند ویزیت بعد از عمل جهت بررسی وضعیت چشم لازم است.

عمل کاتاراکت (آب مروارید) یک عمل بسیار موفقیت آمیز است. و بعد از عمل آب مروارید قطعا دید بهبود خواهد یافت مگر اینکه مشکلی در پرده٬ قرنیه و یا عصب چشم شما وجود داشته باشد.

در نهایت باید بدانید که:

آب مروارید یک از دلایل شایع کاهش دید به ویژه در افراد مسن است و به سادگی قابل درمان می باشد. ما در کلینیک فوق تخصصی چشم پزشکی چشمخانه علاوه بر اینکه به شما خواهیم گفت که دلیل کاهش دید شما ناشی از آب مروارید است و یا دلایل دیگری دارد همچنین در تصمیم گیری در مورد عمل جراحی نیز به شما کمک خواهیم کرد.

برای دریافت اطلاعات تکلمیلی به مطلبی تخصصی تر در خصوص آب مروارید مراجعه نمایید.

درباره | تماس | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۶۷۷۶۹۵-۰۲۱ – ۴۳۰۸۳-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۵۲-۰۲۱ – ۸۸۶۷۷۶۵۳-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بیمارستان تریتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید