برش قرنیه

برش قرنیه -RK

تاریخچه 

RK (مخفف رادیال کراتوتومی) یک روش جراحی برای اصلاح نزدیک بینی است که در آن با ایجاد برش های میکروسکوپی به شکل رادیال (یا پرده دوچرخه ای) باعث تغییر شکل قرنیه و کاهش انحنای آن و در نتیجه کاهش نزدیک بینی می شوند. برای اولین بار در قرن ۱۹ میلادی یک چشم پزشک هلندی به نام Lans به فکر این روش افتاد. در سال ۱۹۳۰ در ژاپن مردی به نام Sato برای انجام این کار پیشقدم شد ولی به علت نبودن وسایل ظریف لازم عملا” تا سال های ۱۹۷۰ که یک پزشک روسی به نام دکتر فیودوروف که به طور اتفاقی اثر برش قرنیه روی قدرت قرنیه را در یک کودک که دچار پارگی قرنیه در اثر شیشه شده بود را مشاهده کرد، اقدامات دیگری انجام نشد. این پزشک روسی متوجه شد که بعد از بهبود پارگی قرنیه یا از شماره چشم این کودک که قبل از پارگی قرنیه نزدیک بین بود، به میزان قابل توجهی کاسته شده است. لذا در این مورد مطالعاتی انجام داد و سرانجام روشی را ایجاد کرد که می توانست عیوب انکساری را به طور قابل محاسبه ای کاهش دهد.

تکنیک عمل RK

RK به صورت یک عمل سرپایی در کلینیک انجام می شود و نیاز به بستری شدن وجود ندارد. ابتدا چشم به وسیله قطره های موضعی بی حس می شود. سپس با وسیله مخصوص محل برش ها را روی قرنیه علامت گذاری می کنند که محل و تعداد این برش ها بر اساس فرمول های خاصی تعیین می شود که تا حدی به سن بیمار نیز وابسته است. سپس با استفاده از میکروسکوپ و تیغه های مخصوص که به چاقوی الماس معروف است برش ها انجام می گیرد. خود عمل جراحی حدود ۵ دقیقه به طول می انجامد ولی با احتساب آماده سازی بیمار و مراقبت های بعد از عمل کلا” یک ساعت وقت نیاز دارد. می توان هر چشم را در یک جلسه جداگانه یا هر دو چشم را در یک جلسه عمل کرد.

مزایا:

بهبود سریع: معمولا ظرف یک روز بعد از عمل بهبود قابل توجهی در دید مشاهده می شود که البته تا تثبیت کامل دید چند هفته وقت لازم است.

هزینه: از نظر هزینه، عمل RK نسبت به PRK و لیزیک بسیار ارزان تر است و حدود ۱/۳ تا ۲/۳ هزینه اعمال لیزری را در بر دارد.

عدم تداخل با قسمت مرکزی قرنیه: بنابراین کیفیت دید به ویژه در روز بالا است.

عدم نیاز به وسایل پیشرفته و لیزر: سبب می شود که این عمل در مناطق کمتر توسعه یافته قابل انجام باشد و وابستگی تکنولوژی کمتری نسبت به روش های PRK و لیزیک داشته باشد.

معایب:

محدودیت عمل RK به نزدیک بینی های خفیف تا متوسط (۶-۱) دیوپتر و عدم بهبود آستیگماتیسم و دوربینی در این روش

تضعیف دائمی قرنیه حتی سال ها بعد از انجام عمل

نیاز به تجربه بسیار بالا و مهارت کامل جراح برای حصول نتیجه مناسب

دقت کمتر نسبت به روش های PRK و لیزیک در اصلاح نزدیک بینی

احتمال ایجاد اصلاح بیش از حد پیشرونده (دوربینی پیشرونده) که با توجه به این احتمال که ممکنست در ۴۰% بیماران دیده شود این عمل در کلینیک نور سالهاست که انجام نمی شود.

درباره | تماس | کادر درمانی | کادر اداری | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۶۷۷۶۹۵-۰۲۱ – ۴۳۰۸۳-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۵۲-۰۲۱ – ۸۸۶۷۷۶۵۳-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بیمارستان تریتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید