برش قرنیه

برش قرنیه -RK

تاریخچه 

RK (مخفف راديال كراتوتومي) يك روش جراحي براي اصلاح نزديك بيني است كه در آن با ايجاد برش هاي ميكروسكوپي به شكل راديال (يا پرده دوچرخه اي) باعث تغيير شكل قرنيه و كاهش انحناي آن و در نتيجه كاهش نزديك بيني مي شوند. براي اولين بار در قرن 19 ميلادي يك چشم پزشك هلندي به نام Lans به فكر اين روش افتاد. در سال 1930 در ژاپن مردي به نام Sato براي انجام اين كار پيشقدم شد ولي به علت نبودن وسايل ظريف لازم عملا” تا سال هاي 1970 كه يك پزشك روسي به نام دكتر فيودوروف كه به طور اتفاقي اثر برش قرنيه روي قدرت قرنيه را در يك كودك كه دچار پارگي قرنيه در اثر شيشه شده بود را مشاهده كرد، اقدامات ديگري انجام نشد. اين پزشك روسي متوجه شد كه بعد از بهبود پارگي قرنيه يا از شماره چشم اين كودك كه قبل از پارگي قرنيه نزديك بين بود، به ميزان قابل توجهي كاسته شده است. لذا در اين مورد مطالعاتي انجام داد و سرانجام روشي را ايجاد كرد كه مي توانست عيوب انکساري را به طور قابل محاسبه اي كاهش دهد.

تکنیک عمل RK

RK به صورت يك عمل سرپايي در كلينيك انجام مي شود و نياز به بستري شدن وجود ندارد. ابتدا چشم به وسيله قطره هاي موضعي بي حس مي شود. سپس با وسيله مخصوص محل برش ها را روي قرنيه علامت گذاري مي كنند كه محل و تعداد اين برش ها بر اساس فرمول هاي خاصي تعيين مي شود كه تا حدي به سن بيمار نيز وابسته است. سپس با استفاده از ميكروسكوپ و تيغه هاي مخصوص كه به چاقوي الماس معروف است برش ها انجام مي گيرد. خود عمل جراحي حدود 5 دقيقه به طول مي انجامد ولي با احتساب آماده سازي بيمار و مراقبت هاي بعد از عمل كلا” يك ساعت وقت نياز دارد. مي توان هر چشم را در يك جلسه جداگانه يا هر دو چشم را در يك جلسه عمل كرد.

مزايا:

بهبود سريع: معمولا ظرف يك روز بعد از عمل بهبود قابل توجهي در ديد مشاهده مي شود كه البته تا تثبيت كامل ديد چند هفته وقت لازم است.

هزينه: از نظر هزينه، عمل RK نسبت به PRK و ليزيك بسيار ارزان تر است و حدود 1/3 تا 2/3 هزينه اعمال ليزري را در بر دارد.

عدم تداخل با قسمت مركزي قرنيه: بنابراين كيفيت ديد به ويژه در روز بالا است.

عدم نياز به وسايل پيشرفته و ليزر: سبب مي شود كه اين عمل در مناطق كمتر توسعه يافته قابل انجام باشد و وابستگي تكنولوژي كمتري نسبت به روش هاي PRK و ليزيك داشته باشد.

معايب:

محدوديت عمل RK به نزديك بيني هاي خفيف تا متوسط (6-1) ديوپتر و عدم بهبود آستيگماتيسم و دوربيني در اين روش

تضعيف دائمي قرنيه حتي سال ها بعد از انجام عمل

نياز به تجربه بسيار بالا و مهارت كامل جراح براي حصول نتيجه مناسب

دقت كمتر نسبت به روش هاي PRK و ليزيك در اصلاح نزديك بيني

احتمال ايجاد اصلاح بيش از حد پيشرونده (دوربيني پيشرونده) كه با توجه به اين احتمال كه ممكنست در 40% بيماران ديده شود اين عمل در كلينيك نور سالهاست كه انجام نمي شود.

درباره | تماس | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۸۸۴۴۲۵-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۵۳-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۹۵-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بيمارستان تريتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید