دودوئک چشم یا نیستاگموس چیست؟

همه چیز در خصوص دودوئک چشم یا نیستاگموس. دلایل و روش درمان دودوئک یا نیستاگموس.

دودوئک یا نیستاگموس

دودوئک چشم یا نیستاگموس چیست؟

نیستاگموس یا دودوئک چشم به پرش های ناگهانی و غیر ارادی چشم گفته می‌شود. دودوئک (نیستاگموس) به طور معمول هر دو چشم را گرفتار می کند و غالبا با چرخش چشم به سمتی خاص تشدید می‌شود. دودوئک ممکن است افقی یا عمودی یا چرخشی یا ترکیبی از آنها باشد. نیستاگموس ممکن است باعث مشکلات بینایی شود. بررسی نیستاگموس در مواردی مانند تشخیص علت سرگیجه یا محل ضایعه مغزی مفید واقع می‌شود.

دلایل به وجود آمدن دودوئک چشم یا نیستاگموس

دلایل به وجود آمدن دودوئک یا نیستاگموس زیاد هستند. برخی اوقات ضعف در کنترل مغزی حرکت های چشم منجر به عدم توانایی در نگاه کردن ثابت به یک شی می شود. در مواردی دودوئک موجب کاهش دید می‌شود. این موارد در افرادی که مبتلا به نزدیک بینی یا دوربینی هستند یا افرادی که مبتلا به زالی هستند و یا دارای اسکار بر روی شبکیه یا عصب بینایی هستند دیده می شود. دودوئک یا نیستاگموس را می‌توان در خانواده ها به عنوان یک مشکل منحصر به فرد و جدای از وضعیت های دیگر مشاهده کرد٬ دودوئک به ندرت در اثر تومورهای مغزی یا اختلالات عصبی شدید رخ می دهد .

یکی دیگر از دلایل نیستاگموس می‌توانند داروها باشند. این حالت از دودوئک چشم یا نیستاگموس به ندرت دوبینی مشاهده می‌شود و غالباً دیدن اطراف را دچار مشکل می‌کند. از دیگر دلایل می‌توان به نوشیدن پیش از حد الکل یا استفاده از داروهای کنترل بیماری اشاره کرد. غالباً این گونه نیستاگموس با پایان مصرف دارو بهبود می یابد.

در صورت بروز دودوئک یا نیستاگموس چه باید کرد؟

مراجعه به یک متخصص چشم بسیار مهم می‌باشد. معمولاً علت دودوئک قابل تشخیص است. از عوامل موثر در تشخیص نیستاگموس می‌توان به سابقه خانوادگی,٬ سن شروع٬ سلامتی عمومی بیمار یا استفاده از داروهای خاص اشاره کرد. پزشک متخصص چشم٬ نوع نیستاگموس٬ سرعت و جهت آن را خواهد سنجید و مشکلات چشمی دیگر مانند افتادگی پلک ها، کاتاراکت (آب مروارید) یا حالت غیر طبیعی در شبکیه یا عصب بینایی را بررسی خواهد کرد. آزمایشات خونی یا گرفتن عکس های ویژه می‌توانند در تشخیص علت دودوئک موثر باشند.

آیا نیستاگموس قابل درمان است؟

اغلب اوقات پس از مشخص شدن علت دودوئک میتوان نیستاگموس را درمان کرد. هرچند که نیستاگموس غالباً دائمی می‌باشد٬ اما می توان با استفاده از عینک و وسایل کمک کننده٬ بینایی کاهش یافته را بهبود بخشید. اگر چشمها در جهت خاصی دارای پرش کمتری هستند, عینک های منشوری یا جراحی عضلات چشمی ممکن است وضعیت سر را بهبود بخشیده و بینایی بهتری را ارائه دهد. به ندرت بازخورد حیاتی (Biofeed back) و یا تمرین های چشمی قادر به کنترل دودوئک یا نیستاگموس می‌باشند.

حرف آخر:

در صورت وجود دودوئک (نیستاگموس)٬ مراجعه به یک متخصص چشم بسیار مهم می‌باشد. عوامل زمینه ای بسیاری وجود دارند که تاثیر نیستاگموس را روی زندگی و بینایی شخص تعیین می کنند.