رینگ داخل قرنیه

تاریخچه

اساس این روش به حدود ۱۹۷۰-۱۹۶۰ برمی گردد که کاشتن ایمپلنت در داخل قرنیه برای اصلاح عیب انکساری مورد توجه قرار گرفت ولی به واسطه در دست نبودن ایمپلنت های مناسب و وسایل مربوطه و ظهور لیزر، روش های مزبور به فراموشی سپرده شد، ولی مجددا” در دهه ۹۰ با رفع اشکالات قبلی، مجددا” این روش مورد توجه قرار گرفت. در نیمه دوم دهه ۹۰، FDA امریکا در طی یک برنامه ۲ ساله استفاده از این روش را برای نزدیک بینی در حد ۱- تا ۳- دیوپتر تأیید کرد و پس از آن روزبه روز شامل پیشرفت این روش می باشیم. در ایران برای اولین بار در اواخر سال ۱۳۷۹ و با همت پزشکان این کلینیک، روش مزبور بر روی تعدادی از بیماران انجام شد که پیگیری های اولیه دال بر موفقیت این روش در اصلاح نزدیک بینی های متوسط (۴-۱) بوده است.

اگرچه این روش برای نزدیک بینی کم کاربرد دارد اما به دلیل هزینه بالاتر نسبت به لیزر یا لیزیک کاربرد کمتری پیدا کرده است. شاید بتوان گفت مهمترین کاربرد فعلی رینگ برای بیماران دچار قوز قرنیه (کراتوکونوس) خفیف یا متوسط می باشد که قرنیه شفافی داشته باشند و ضخامت قرنیه برای انجام این عمل کافی باشد در بیماران دچار قوز قرنیه، قرنیه دارای استحکام طبیعی نیست بنابراین استفاده از لیزر یا لیزیک روی اصلاح عیوب انکساری در این بیماران ممنوع است اما رینگ های قرنیه ای می توانند باعث بهبود دید بدون عینک و با عینک در بیماران شده و کاهش شدت بیماری گردند.

قرار دادن رینگ در ضخامت قرنیه در محیط قرنیه انجام می شود و با کششی که بر روی قسمت مرکزی قرنیه ایجاد می کند انحنای قرنیه را کاهش می دهد بنابراین باعث کاهش نزدیک بینی می گردد. این رینگ ها از جنس پلاستیک PMMA می باشد و با قرنیه سازگار است. PMMA ماده ای است که در عرض ۵۰ سال گذشته جهت ساخت لنزهای داخل چشمی مورد استفاده بوده است و کاملاً با بافت چشم سازگار است بنابراین باعث ایجاد التهاب نمی شود. معمولاً ۲ رینگ در دو طرف قرنیه کار گذاشته می شود. هر رینگ قوسی ۱۵۰ درجه می باشد و پهنای آن ۰.۸ میلی متر می باشد. میزان اصلاح عیب انکساری بیمار به ضخامت آن بستگی دارد که از ۰.۲۵ تا ۰.۴۵ میلی متر متغییر است. این روش برای بیماران نزدیک بینی که آستیگماتیسم بیش از یک دیوپتر دارند مناسب نیست.

رینگ-داخل-قرنیه

تکنیک عمل:

عمل کارگذاری حلقه یا سگمان های داخل قرنیه ای به صورت سرپایی و با استفاده از قطره های بیحسی موضعی در طی دو مرحله صورت می پذیرد. در مرحله اول با استفاده از وسایل مربوطه ابتدا یک برش شعاعی در محیط قرنیه ایجاد و از طریق آن دو تونل (Pocket) در ضخامت قرنیه یه صورت مدور و هم مرکز با قرنیه ایجاد می شود و در مرحله دوم، سگمان های حلقوی به ضخامت محاسبه شده در این تونل ها قرار داده می شود. بعد از خاتمه عمل، قطره های چشمی به مدت یک تا چند هفته تجویز می شود. در چند روز بعد از عمل، چشم به نور حساس است و بهتر است از عینک های آفتابی استفاده شود. محدودیت های بعد از عمل تنها در مورد تماس و مالش قرنیه و فعالیت های بدنی شدید در ۴ تا ۶ هفته اول بعد از عمل خلاصه می گردد.

نتایج و مزایای عمل

این عمل قادر به اصلاح نزدیک بینی در حد ۱- تا ۴- دیوپتر می باشد (در ایالات متحده برای ۱- تا ۳- دیوپتر تأیید شده است). مهمترین مزایای این روش در سه نکته خلاصه می شود:

-دقت بالا در اصلاح نزدیک بینی که حداقل برابر با عمل لیزیک می باشد. در مطالعه FDA دید بهتر از ۲۰/۱۶ در ۵۵% بیماران بعد از ۲ سال و دید بهتر از ۲۰/۲۰ در ۷۵% و بهتر از ۲۰/۲۵ در ۹۱% و (۲۵% در لیزیک) بیماران و بهتر از ۲۰/۴۰ در ۹۵% (مشابه لیزیک)

-عدم ایجاد تغییرات بافتی در قسمت مرکزی قرنیه (Optical Zone) و حفظ حالت طبیعی قرنیه (Prolate)

-قابلیت برگشت پذیری به وضعیت قبل از عمل در صورت برداشتن حلقه های داخل قرنیه

-در ضمن در این روش نیازی به سیستم های پیچیده میکروکراتوم و لیزر که جهت عمل لیزیک به کار می روند نیست و از این نظر در کشورهای در حال توسعه می تواند جایگاه خاصی داشته باشد.

-نتایج عمل در بیماران کراتوکونوس (قوز قرنیه) متفاوت از بیماران نزدیک بینی است. پدر این بیماران قرار دادن رینگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط دید در ۵۰% بیماران می گردد اگر چه ممکن است بعضی بیماران بهبودی چشمگیرتری داشته باشند. در واقع در بیماران قوز قرنیه این عمل باعث می شود بیماری که قبل از عمل با عینک دید خوبی نداشته است پس از قرار دادن رینگ به دلیل کاهش نامنظمی های قرنیه با عینک جدید دید بهتری نسبت به قبل از عمل داشته باشد.

درباره | تماس | کادر درمانی | کادر اداری | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۶۷۷۶۹۵-۰۲۱ – ۴۳۰۸۳-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۵۲-۰۲۱ – ۸۸۶۷۷۶۵۳-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بیمارستان تریتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید