آیا از سلامت چشم خود به خوبی مراقبت می کنید؟

همه ما به راحتی می پذیریم که دیدن و حفظ سلامت چشم بسیار مهم است، اما واقعا چقدر به سلامت چشم توجه می کنیم؟ وقت آن است که به امور روزمره مان نگاهی دقیق بیندازیم تا ببینیم آیا خوب از چشمانمان مراقبت می کنیم یا خیر.

چشم قرمز

هر سال به چشم پزشک مراجعه می کنید؟

این ایده خوبی است که هر سال به چشم پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که وضعیت سلامت چشم تان خوب است، به خصوص هنگامی که بالای 40 سال دارید. این ویزیت های سالانه کمک می کند تا بیماری های چشمی را به موقع تشخیص دهید و برای درمان آنها اقدام کنید.
مشکلات چشم هایتان را نادیده می گیرید؟

چشمان سرخ و خیس که خارش دارند یا می سوزند، می تواند نشانه حساسیت باشد. اما از طرف دیگر ممکن است عفونت داشته باشید:
صدمه
احساس تاری
حساسیت نسبت به نور
ترشح مخاطی زیاد یا نامعمول
در صورت مشاهده هر یک از این علائم مهم است که سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید. یک عفونت درمان نشده می تواند به سلامت چشم شما آسیب برساند. همچنین ممکن است آنرا به افراد اطراف منتقل کنید.

فراموش می کنید از عینک آفتابی استفاده کنید

فراموش می کنید از عینک آفتابی استفاده کنید؟
“عینک آفتابی استاندارد” چشم شما را از اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) محافظت می کند. این پرتوها باعث می شوند که شما بیشتر در معرض بیماری هایی مانند آب مروارید، دژنراسیون ماکولا یا بیماری بنام پتریژیم قرار بگیرید (وقتی بافت روی قسمت سفید چشم شما رشد می کند).بنابراین حتما به دنبال عینک آفتابی باشید که حداقل 99٪ از اشعه UVA و UVB را از بین ببرد.

چشمان خود را می مالید؟

این می تواند باعث تحریک آنها و آسیب رساندن به رگ های خونی شود. همچنین می تواند مشکل شما را تشدید کند. دستان شما دائما با میکروب هایی تماس دارد که اصلا نباید به چشم شما نزدیک شود. در صورتی که میخواهید چشمانتان را لمس کنید، حتما قبل از آن دستان تان را تمیز کنید.

عینک آفتابی
آرایش چشم

زمان زیادی به صفحه نمایش خیره می شوید؟

کارکردن زیاد با رایانه، تبلت و تلفن همراه می تواند به چشم شما آسیب برساند. طولانی بودن زمان کار با این دستگاه ها باعث می شود چشمان شما خسته شده و همچنین باعث سردرد می شود. قانون 20-20-20 راهی آسان برای جلوگیری از وقوع این اتفاق است: هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه به چیزی دور از خودتان نگاه کنید و مرتبا پلک بزنید تا چشمانتان مرطوب بماند. این کار به سلامت چشم شما بسیار کمک می کند.

از لنز چشمتان به خوبی مراقبت می کنید؟

به خاطر داشته باشید که باید هر شب لنزهایتان را از چشمتان بیرون بیاورید. باید هر سه ماه یک بار محفظه لزتان را عوض کنید و هرگز نباید لنزتان را با آب یا بزاق بشویید. همچنین به خاطر داشته باشید که دوش گرم می تواند احساس خوبی داشته باشد، اما برای لنزهای شما اصلا مفید نیست. آنها می توانند با میکروب موجود در آب آلوده شوند و این می تواند منجر به عفونت شود. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی، لنزهای خود را قبل از دوش گرفتن، خارج کنید.

آرایش چشمتان را کامل پاک نمی کنید؟

ذرات باقی مانده از ریمل، خط چشم یا سایه چشم می تواند داخل چشم شما برود و منجر به عفونت شود. مهم است که هر شب آرایش چشم را کاملاً پاک کنید. اگر چشمان شما مرتبا به خاطر استفاده از وسایل آرایشی قرمز می شود، به هیچ وجه اقدام به خود درمانی نکنید و سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

0 پاسخ

ما را در تجربیات خود سهیم کنید

تمایل دارید شما نیز بخشی از این بحث باشید؟
سوالات خود را مطرح کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

درباره | تماس | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۸۸۴۴۲۵-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۵۳-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۹۵-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بيمارستان تريتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید