عفونت تبخال چشمی Herpes Simplex

عفونت تبخال چشمی Herpes Simplex

ویروس تبخال Herpes Simplex ویروس بسیار شایعی است که پوست، مخاط، دستگاه عصبی و چشم را درگیر می کند. دو نوع از این ویروس وجود دارد: نوع I، همان نوعی است که تولید تب خال می کند و می تواند چشم را نیز درگیر کند و نوعII از طریق جنسی منتقل می شود و به ندرت مشکلات چشمی ایجاد می کند.

تقریباً تمام افراد در دوران کودکی در معرض ویروس تیپ I قرار می گیرند. عفونت اولیه خفیف بوده و معمولاً ایجاد گلو درد و یا زخم در دهان کرده و خودبه خود بهبود می یابد. این ویروس معمولاً به صورت خفته در عقده های عصبی باقی می ماند و در شرایط خاصی مانند تب، استرس، نور آفتاب، تغییرات هورمونی، گرما، ضربه و حتی استفاده از بعضی از داروهای خاص فعال می شود. ممکن است که در فعال شدن مجدد، این ویروس چشم را درگیر کند که معمولاً پلک(بلفاریت)، ملتحمه(کونژنکتیویت) و قرنیه (کراتیت) راگرفتار می سازد. کراتیت( التهاب قرنیه) معمولاً اولین علامت چشمی این بیماری است و اغلب لایه های سطحی قرنیه را گرفتار می سازد. اگر عفونت به لایه های عمقی تر قرنیه گسترش یابد، احتمال باقی ماندن محل زخم(اسکار) در قرنیه افزایش می یابد. در بعضی از افراد ممکن است یووئیت نیز اتفاق افتاده و به ندرت باعث تخریب وسیع شبکیه نیز می گردد.

درمان بیماری عفونت تبخال چشمی چیست؟

 درمان این بیماری بسته به شدت آن دارد. اولین عفونت چشمی ناشی از این ویروس معمولاً با استفاده از قطره ها و پمادهای چشمی و گاهی داروهای ضد ویروسی خوراکی درمان می شود. پزشک ممکن است نواحی آسیب دیده را با ملایمت توسط یک اپلیکاتور که انتهای آن از کتان است، از روی چشم بردارد. در افرادی که به طور مکرر دچار عفونت چشمی Herpes  می شوند قرنیه که یک بافت شفاف است  تبدیل به یک شیشه مه گرفته می شود و ممکن است برای بهبود دیدشان و برطرف کردن اسکار باقی مانده از این عفونت، نیاز به پیوند قرنیه پیدا کنند. اگر لایه های عمقی قرنیه گرفتار شده باشد، ممکن است که چشم پزشک علاوه بر موارد بالا از قطره های کورتیکواستروئیدی(کورتون) نیز استفاده کند که باعث کاهش التهاب می شوند. به خاطر داشته باشید که استفاده از قطره های کورتیکواستروئیدی باید با نظارت دقیق پزشک صورت گیرد در غیر این صورت آسیب های جدی به چشم وارد می کند.

تشخیص بیماری عفونت تبخال چشمی چگونه صورت می گیرد؟

فونت به وسیله slit Lamp قابل تشخیص است. ممکن است برای تشخیص دقیق تر، پزشک از قطره های چشمی استفاده کند. در این عفونت معمولاً یک زخم کوچک در قرنیه دیده می شود که به صورت Dendritic یعنی شاخه شاخه است (یعنی زخم به صورت گرد و با حدود مشخص نیست بلکه به  [نمای شماتیک زخم دندریتیک قرنیه در افراد مبتلا به کراتیت هرپسی] صورت درختی با شاخه های زیاد می باشد).

علائم و نشانه های بیماری عفونت تبخال چشمی کدامند؟

  • درد
  • قرمزی در چشم- عمدتاً در اطراف قرنیه
  • اشک ریزش
  • حساسیت به نور
  • کاهش بینایی

عفونت چشمی ویروس Herpes معمولاً یک چشم را درگیر می کند و یک طرفه است.

برای جلوگیری از عود مجدد بیماری عفونت تبخال چشمی چه اقداماتی صورت می گیرد؟

اگر عفونت های چشمی ویروس هرپس به صورت عود کنند باشد( یک بار در سال یا بیشتر) معمولاً پزشک توصیه می کند که روزانه دو قرص ضد ویروسی به صورت خوراکی دریافت کنید. بعضی از افراد اظهار می کنند که در معرض نور خورشید قرار گرفتن باعث عود این بیماری می شود که به آنها توصیه می شود حتماً از عینک های آفتابی استفاده کنند.

درباره | تماس | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۸۸۴۴۲۵-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۸۸۴۴۲۵-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بیمارستان تریتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید