لیزیک (LASIK)

تاریخچه:

در سال ۱۹۹۱ دکتر یوناس پالیکاریس در هراکلیون کرت (یونان) اولین کسی بود که با استفاده از دستگاه میکروکراتوم لایه نازکی از قرنیه را برداشت و سپس با استفاده از لیزر اکسایمر بخشی از بافت قرنیه را تراش داد. با ابداع لیزیک این عمل به سرعت عمومیت یافت و در بسیاری از مراکز جایگزین سایر روشها مانند RK (برش قرنیه) و PRK (لیزر) گردید، گرچه امروزه این روش ها هر کدام کاربردهای خاص خود را نیز دارند.

تکنیک عمل

در عمل لیزیک دو عمل با هم ترکیب میشوند تا عیب انکساری اصلاح شود. نخست با استفاده از یک وسیله اتوماتیک بنام میکروکراتوم لایه نازکی از قرنیه برداشته می‏شود. وجود این لایه نازک اجازه بهبود سریع دید و کاهش ناراحتی‏های پس از عمل را می‏دهد. امروزه از انواعی از لیزر جهت برداشتن این لایه هم استفاده می شود.سپس با استفاده از لیزر اکسایمر که با کنترل کامپیوتر صورت میگیرد قرنیه تراش داده میشود و به این ترتیب عیب انکساری اصلاح می‏گردد. لیزر اکسایمر از جنس نور ماورای بنفش می‏باشد و همان لیزری است که در عمل پی.آر.کی (لیزر) مورد استفاده قرار می‏گیرد. لایه نازک محافظ پس از تراش قرنیه به جای اولیه خود باز گردانده ‏شده، بدون اینکه نیاز به بخیه باشد پس از چند دقیقه در محل خود چسبیده و محکم می‏شود، بنابراین به پانسمان هم نیازی نیست.کل زمان این عمل برای هر چشم کمتر از ۱۰ دقیقه میباشد و بیمار ضمن عمل احساس درد نمی‏کند. بهبود دید سریع بوده و با درد کم یا بدون درد همراه می‏باشد. قطره‏های چشمی پس از عمل فقط برای یک هفته استفاده می‏شود. لیزیک یک روش موثر برای اصلاح نزدیک‏ بینی‏های متوسط و شدید است. از نظر کارایی می‏توان لیزیک را موفق‏ترین روش اصلاح عیب انکساری دانست. همچنین آستیگماتیسم‏های همراه با نزدیک‏بینی نیز با این روش اصلاح می‏گردند. این عمل برای درمان دوربینی و آستیگماتیسم همراه با آن کاربرد دارد. میزان موفقیت در این نوع عیب انکساری کمتر می‏باشد.

نتایج:

تقریبا هرکسی که تحت عمل جراحی قرار میگیرد میخواهد بداند که شانس بدست آوردن نتیجه رضایت بخش چقدر است. برای نزدیک‏بینی کم و متوسط (تا ۷- دیوپتر) در حدود ۹۵% بیماران دید بدون عینک ۱۰/۵ تا ۱۰/۶ یا بیشتر را به دست می‏آوردند و ۸۵% شانس دید بدون عینک ۱۰/۸ تا ۱۰/۹ یا بهتر را دارند. این بدان معناست که وابستگی افراد به میزان بسیار بالایی به عینک کم شده اما ممکن است برای انجام کارهای دقیق‏تر چشمی مانند رانندگی، علی‏الخصوص در شب به یک عینک با شماره کم نیاز داشته باشند.

برای میوپی بالا (بالای ۷- دیوپتر) در حدود ۸۵% بیماران دید بدون عینک۱۰/۵ تا ۱۰/۶ یا بهتر و۷۰% دید بدون عینک ۱۰/۸ تا ۱۰/۹ یا بهتر بدست می‏ آورند.

مزایا:

بهبود سریع : اغلب بیماران پس از یک یا دو روز می‏توانند به فعالیت‏های روزمره باز گردند. غالبا درد وجود ندارد و بعد از ۲۴ ساعت دید مفیدی ایجاد می‏شود. در آر.کی. (برش قرنیه) و پی.آر.کی. (لیزر) ناراحتی‏ها بیشتر است.

تصحیح طیف وسیعی از میوپی: با استفاده از لیزیک حدود ۱۲ دیوپتر نزدیک‏بینی را می‏توان بخوبی اصلاح کرد. در حالیکه استفاده از پی.آرکی. (لیزر) برای نمره بالا (بیش از ۷ دیوپتر) می‏تواند منجر به کدورت قرنیه، کاهش دید و بازگشت بخشی از نمره چشم شود. همچنین عمل آر.کی. (برش قرنیه) معمولا قادر به اصلاح بیش از ۵ تا ۶ دیوپتر نیست.

قابلیت تکرار: در مورد تصحیح کمتر از حد با عمل لیزیک، میتوان با بلند کردن لایه نازکی که در طی عمل اول ایجاد شده و لیزر مجدد، این عمل را تکرار کرد. بهبودی مانند عمل اول سریع است.

پایداری طولانی مدت اثر عمل: اغلب مطالعات نشان می‏دهد که در عرض ۶-۳ ماه نمره چشم ثابت می‏شود، چرا که پس از این مدت تغییر ناچیزی در ساختمان قرنیه و ترمیم متعاقب آن ایجاد می‏شود.

حفظ ساختمان طبیعی قرنیه: لایه نازک برداشته شده بعد از چند روز کاملا محکم می‏گردد، به شکلی که با پلک ‏زدن یا مالش چشم جابجا نمی ‏شود. در عمل لیزیک بر خلاف عمل آر.کی. یا برش قرنیه، ستحکام قرنیه و مقاومت آن در مقابل ضربه کاهش نمی‏یابد‏‏.

عدم ایجاد کدورت: بر خلاف پی.آر.کی. (لیزر) که در نمره‏های بالا احتمال کدورت قرنیه در آن وجود دارد، در عمل لیزیک هیچگونه کدورتی در قرنیه ایجاد نمی‏شود.

عدم نیاز به استفاده طولانی مدت از قطره‏های چشمی: در عمل لیزیک بر خلاف پی.آر.کی. نیازی به کنترل ترمیم زخم با استفاده از قطره‏های استروییدی نیست. بیماران لیزیک معمولا بیش از یک هفته به دارو نیاز ندارند.

معایب:

عمل لیزیک نیازمند جراح ماهر است. بخاطر پیچیدگی عمل، تجربه کافی برای حصول نتیجه مناسب لازم است. چشم پزشکان نور به عنوان پیشگامان این عمل در ایران، هزاران عمل لیزیک را با نتایج عالی انجام داده‏اند و در این زمینه ایران از جمله کشورهایی است که تجربه بسیار زیادی دارد.

قیمت وسایل گران است. قیمت دستگاه لیزر و وسایل مورد نیاز ۴۰۰ میلیون تومان و هزینه نگهداری سالانه آن حدودا ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است. با تغییرات سریع تکنولوژی، لیزرها را بایستی اغلب به روز کرد و تمامی این هزینه به کلینیک تحمیل خواهد شد.

توصیه ها و مراقبت های قبل از جراحی لازک:

 • شب قبل از عمل ، لبه پلک ها و مژه ها را با آب ولرم و یک قطره شامپوبچه شستشو دهید.
 • بانوان محترم از دو روز قبل از عمل به هیچ عنوان از هیچگونه مواد ارایشی چشم و صورت استفاده ننمایند.
 • در صورتی که قبل از عمل از لنزهای تماسی استفاده می نمایید حداقل از لنزهای سخت به مدت ۲ هفته و لنز های نرم به مدت یک هفته قبل از عمل استفاده نفرمایید.
 • نکته: در صورت وجود چسبندگی پلک ها و ترشحات حتما پزشک خود را مطلع فرمایید.
 • شب قبل از عمل استراحت کافی و کامل داشته باشید.
 • به هیچ عنوان در روز عمل از عطر و ادکلون برای صورت و لباس ها استفاده نفرمایید.
 • استحمام قبل از عمل لازم است چون چند روز بعد از عمل نمی توان شستشوی صورت داشته باشید.
 • اعمال جراحی لیزیک و لازک نیازی به ناشا بودن ندارد، خواهشمند است قبل از مراجعه حتما غذای سبک میل نمایید.
 • پس از انجام اعمال لیزیک و لازک قادر به رانندگی نخواهید بود، در صورتیکه با وسیله نقلیه شخصی مراجعه می کنید حتما یکنفر همراه داشته باشید. به هیچ عنوان از موتور سیکلت استفاده نفرمایید.
 • جراحی با بیحسی بوسیله قطره است و حین عمل دردی احساس نمی کنید.
 • طول عمل حدود ۱۰ دقیقه است، ولی بدلایل مختلف ممکن است حدود دوساعت یا بیشتر در کلینیک توقف داشته باشید.

بعد از لیزر به توصیه های زیر توجه نمایید تا عمل شما نتیجه مطلوبی داشته باشد:

 • به مدت یک هفته از مالش آرام و به مدت یک ماه از مالش شدید چشم خودداری نمایید.
 • حتی الامکان از شستن صورت تا قبل از برداشتن لنز بپرهیزید و استحمام از فردای بعد از برداشتن لنز البته بدون مالش چشم و دور آن بلامانع است. در صورت نیاز به شست و شوی صورت یا استحمام بایستی چشم کاملا بسته باشد تا لنز از چشم خارج نشود.
 • تا ۴ هفته از شنا کردن بپرهیزید و بعد از آن نیز بهتر است تا مدتی از عینک های مخصوص برای شنا کردن استفاده نمایید . تا ۳ماه شیرجه در شنا ممنوع است.
 • بعد از عمل داروهایی برای شما تجویز می گردد که باید طبق دستور پزشک خودتان، مرتب مصرف کنید.
 • درد، حساسیت به نور، خارش، سوزش مختصر و اشک ریزش بعد از عمل، ورم پلک ها در چند روز اول طبیعی است . از داروها طبق دستور پزشک استفاده نمایید. بخاطر کم کردن درد از کمپرس سرد استفاده کنید. برای این کار خرده یخ را در کیسه فریزر ریخته و در دستمال گذاشته و هر بار ۵ دقیقه روی چشم بگذارید.
 • بهتر است ۳تا۴ ساعت بعد عمل استراحت نمایید و یا حداقل چشمان خود را بسته نگه دارید. در یکی دور روز اول سعی نکنید به زور چشم خود را باز کرده، نگاه کنید و یا از چشمان خود زیاد استفاده نمایید. اگر زیاد ناراحت بودید، آرام بخش و مسکن مصرف کرده و استراحت کنید.
 • پس از عمل تا چندین روز در محیطهای آلوده به گرد و خاک رفت و آمد نکنید.
 • کمی تاری دید پس از عمل طبیعی است رانندگی از هفته دوم عمل انجام شود همچنین از رانندگی در شب تا یکماه پرهیز شود. ولی بعضی از بیماران بخصوص کسانی که نمره بالای چشم دارند و یا بطور طبیعی مردمکشان گشاد است بمدت ۱۲-۶ ماه احساس خیرگی و ناراحتی در هنگام رانندگی در شب خواهند داشت.
 • درصورتیکه در روزهای اول حساسیت به نور منزل داشتید از عینک آفتابی استفاده نمایید ولی در محیطهای باز بیرون از منزل (در آفتاب) ضروری است تا ۵ ماه از عینک آفتابی استاندارد استفاده نمایید بخصوص در فصول گرم و نواحی حاره و کنار دریا.
 • بانوان محترم از لوازم آرایشی دور پلک و چشم تا یک هفته پس از عمل استفاده نکنند.
 • زمان شروع به کارهای چشمی ( رایانه و رانندگی و خواندن و نوشتن) بسته به کار متفاوت است و از فردای روز عمل ممکن می شود،  ولی بهتر است تا ۵ تا ۱۰ روز بعد از عمل کارها را سبک انجام دهیم. بهتر است به منظور کاهش ناراحتی ها حین کارهای چشمی، هر ۱۵ دقیقه کار با رایانه یا مطالعه کتاب را چند دقیقه متوقف کرده، به چشم استراحت دهیم..
 • پس از عمل حداقل نیاز به ۳ جلسه معاینه می باشد. ( فردای روز عمل -۴ روز بعد عمل برای برداشتن لنز پانسمان – سه تا ۶ ماه بعد از عمل). چنانچه چند روز اول بعد از عمل و قبل از برداشتن لنز قصد مسافرت دارید، جراح خود را مطلع سازید. از آنجا که به خاطر استفاده از قطره کورتن ممکن است فشار چشم افزایش یابد در صورتی که یکماه پس از عمل دید شما بدتر شد یا احساس بخار و بدتر شدن دید یا سردرد پیدا کردید،، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • قابل ذکر است که دید شما پس از لازک و PRK در روز عمل بهتر است ولی در روز دوم و سوم کمی تاری دید خواهید داشت و روز چهارم دید شروع به بهتر شدن می کند و به تدریج تا ۱۰ روز الی ۱ ماه دید کاملتر می شود ولی برای ثابت شدن دید در موارد آستیگمات بالاتر از شماره یک و نیم و در موارد دوربینی زمان بیشتر حتی گاهی تا ۶ماه زمان نیاز است.
 • استفاده از لنزهای تماسی رنگی از یک ماه بعد از عمل با رعایت نکات بهداشتی بلامانع است.
 • گریه کردن اثر سوئی بر نتیجه عمل و چشم ندارد.
 • رنگ کردن موها از هفته دوم بلامانع است بشرطی که رنگ مو با چشم تماس نداشته باشد.
 • دود سیگار مستقیما روی چشم اثر ندارد ولی در کل سیگار و مشروبات الکلی برای سلامتی مضر و برای چشم عمل شده هم ترمیم زخم را بتاخیر می اندازد.
 • ورزشهای معمولی و نرمش مشکلی بعد از عمل ندارد ولی ورزشهای رزمی و بدنسازی نیاز به احتیاط بیشتر دارد و بهتر است تا ۲هفته اجتناب شود. از ورزش بوکس بدون کلاه ویژه اجتناب کنید.
 • اصطلاح فمتولیزر نام دستگاه لیزر برای برداشتن فلاپ در عمل لیزیک است ( بجای تیغ میکروکراتوم) چون برداشتن فلاپ با فمتو دقیق و با کمترین برش است لذا با درد و سوزش و اشکریزش کمتری همراه است. هزینه عمل فمتولیزر تقریبا دو برابر و بهرحال روش عمل لیزیک است نه لازک. نتایج آن هم شبیه لازک و PRK است.
 • حداقل فاصله یکماه بین جراحی زیبایی بینی مناسب است و گودی و کبودی دور چشم معمولا حدود ۳-۴ ماه بعد از عمل لازک کمتر میشود.
 • در افراد بالای ۴۰ سال دید دور بهبود می یابد ولی بعلت پیرچشمی در این سنین عینک مخصوص مطالعه لازم است، لذا افراد ۴۰ ساله و بالاتر بایستی در این مورد که بی عینکی دور یا نزدیک را ترجیح میدهند ، تصمیم گیری کنند.
 • موفقیت جراحی لازک حدود ۹۷ درصد است که در موارد شماره عینک بالا ، دوربینی یا شماره مثبت عینک و آستیگمات بالا میزان موفقیت کمتر می شود. احتمال برگشت و نیاز به عمل مجدد ۳۳ درصد برای دو چشم است. البته توجه داشته باشید که گاهی نمره چشم با لیزر، و یا بدون لیزر ممکن است تدریجا در سنین بالا هم اتفاق بیفتد و علت آن هم مشخص نمی باشد.
 • عوارض حدود ۳ درصد برای هر چشم است که شامل پخش نور ،کدورت قرنیه (که در شماره های بالا بیشتر است )، حساسیت به نور و عفونت قرنیه در صورت عدم رعایت بهداشت می باشد. بیشتر این مشکلات گفته شده قابل پیشگیری و درمان می باشد.

جراحی لازک با دستگاه بسیار جدید و دقیق آلگرتو در کلینیک های معروف سطح شهر تهران انجام می شود. درست است که پیشرفته و سالم بودن دستگاه مهم است، اما مهمتر از آن دانش و تجربه پزشک معالج می باشد.

درباره | تماس | کادر درمانی | کادر اداری | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۶۷۷۶۹۵-۰۲۱ – ۴۳۰۸۳-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۵۲-۰۲۱ – ۸۸۶۷۷۶۵۳-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بیمارستان تریتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید