متن مصاحبه دکتر قائم پناه با روزنامه ستاره صبح در ویژه نامه نوروز ۹۷

دکتر محمد جعفر قائم پناه، مدیر عامل « کلینیک چشمخانه » جزئیات ارائه خدمات ویژه درمانی با استاندارد بین المللی را تشریح کرد.

پیشگیری . درمان . جراحی چشم . جراحی گوش و حلق و بینی توسط پزشکان و متخصصان مطرح کشور در « کلینیک چشمخانه »

« کلینیک چشمخانه » مجهزترین و پیشرفته ترین تجهیزات و ابزارهای روز دنیا را دارد

ارتباط و نوبت گیری به صورت آنلاین و اینترنتی و حضوری صورت می گیرد

کلینیک چشمخانه پیوند قرنیه

اشاره: «شرکت چشمخانه» دارای دو کلینیک مرکزی و تخصصی است. یک کلینیک جراحی محدود به نام «کلینیک مرکزی» و دیگری «کلینیک چشمخانه» که در آن درمان سرپایی و اقدامات تشخیصی و خدمات لیزیک انجام می شود. این مرکز جراحی در سال ۱۳۸۰ توسط تعدادی از اساتید برجسته دانشگاه های معتبر به مدیریت آقای دکتر «مسیح هاشمی» تاسیس شد. اکثر مؤسسین این کلینیک عضو هیئت علمی و استاد تمام دانشگاه هستند و جزو برجستگان متخصصان چشم پزشکی کشور به شمار می روند. کلینیک چشمخانه که دو سال پیش افتتاح شد، مجهز به مدرن ترین دستگاه های تشخیصی و درمانی روز دنیا است که کار تشخیص و عکسبرداری چشم و لیزر درمانی چشم را انجام می دهد؛ از جمله «لیزیک» و درمان بیماری «شبکیه» ناشی از دیابت با لیزیک و جلوگیری از «آب سیاه» با لیزر و درمان های سرپایی و سایر دستگاه های تشخیصی برای بیماری چشمی مثل «آنژیوگرافی» چشم، اندازه گیری ضخامت «قرنیه»، عکسبرداری لایه های مختلف «شبکیه»  به نام oct «پنتاکم» که از قرنیه تصویربرداری می کند و hrt و سایر وسایل تشخیصی دیگر که ابزارهای پیشرفته روز دنیا هستند. روزانه صدها نفر برای درمان و تشخیص به این مرکز مراجعه می کنند. این مرکز جراحی چشم، گوش و حلق و بینی را انجام می دهد. اکثر متخصصان شاغل در این مرکز جزو نفرات اول و برجسته پزشکی ایران هستند و هزاران عمل جراحی در ماه انجام می دهند. دکتر محمد جعفر قائم پناه، مدیرعامل «کلینیک چشمخانه» جزئیات ارائه خدمات ویژه درمانی با استاندارد بین المللی را تشریح می کند.

پزشکان منحصر به فرد در کلینیک چشمخانه

تمایز این مرکز درمانی در درجه اول مربوط به پزشکانی است که در مرکز حضور دارند که برجسته و منحصر به فرد هستند و در مورد شبکیه، عمل پلک، اربیت، گوش و حلق و بینی و حنجره و سرطان های حنجره در مرحله تشخیص و مرحله درمان تخصص ویژه دارند و از بهترین های چشم پزشکی، گوش و حلق و بینی دنیا به حساب می آیند؛ به طوری که تعدادی از همکاران ما در سطح دنیا و منطقه مطرح هستند و برخی از آن ها در جشنواره پزشکی رازی سال های متمادی به عنوان پزشکان و محقق و پژوهشگران موفق شناخته شده اند.

اکثر همکاران ما به مرتبه علمی استاد تمام و حتی فول پروفسور رسیده اند و اکثرا در خارج از کشور دوره دیده اند.

مراحل درمانی چشم

درمان بیماری های چشم پزشکی چند مرحله دارد. از تشخیص تا درمان؛ که تجهیزات موجود در این مرکز در مرحله اول کامل و کافی برای تشخیص و معالجه درست است و در مرحله دوم نیاز به پزشک حاذق دارد که هر دو مورد در کلینیک مرکزی جمع شده اند؛ در موارد چشم و گوش و حلق و بینی هم کلینیک مرکزی «چشمخانه» جزو بهترین کلینیک های کشور است. عمل های چشم پزشکی که گاه نصف روز زمان می برد در این مرکز تخصصی انجام می شود. کلینیک چشمخانه به دلیل ارائه خدمات ویژه و منحصر به فرد توانسته اعتماد بیماران کشورهای همسایه را جلب کند؛ به گونه ای که در حال حاضر از کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان به این کلینیک مراجعه می کنند. این کلینیک با اکثر بیمه های تکمیلی مثل بیمه خدمات درمانی، ارتش، تأمین اجتماعی و …در مراحل تشخیص، قرارداد دارد. مهمترین ویژگی کلینیک چشمخانه رعایت موازین تعرفه است که به نفع بیمار است و هزینه ها بر اساس تعرفه دریافت می شود. به عنوان مثال برای بیماری که بیمه تکمیلی و بیمه درمانی دارد، برای عمل جراحی آب مروارید هزینه ای زیر ۱۰۰ هزار تومان دریافت می شود. تلاش ما بر این است که با همه بیمه ها قرارداد ببندیم تا رضایت مردم را جلب و با حداقل هزینه مراحل درمان را انجام دهیم.

تجهیزات پیشرفته دنیا در کلینیک چشم پزشکی چشمخانه

به دلیل جهانی شدن علم پزشکی، بیش از ۹۵ درصد از جراحی هایی که در خارج از ایران و در کشورهای پیشرفته انجام می شود، در کلینیک چشمخانه نیز به دلیل تجهیزات پیشرفته و مجهزی که دارد و حضور پزشکان حاذق در مرکز انجام می شود.

درمان با موفقیت

عمل های جراحی در کلینیک چشمخانه نزدیک به ۱۰۰ درصد موفقیت آمیز است؛ البته بستگی به نوع بیماری دارد. به طور مثال در مورد پیوند قرنیه ۱۰۰ درصد موفقیت آمیز است، در مورد بیماران دیابتی اقداماتی برای جلوگیری از نابینایی انجام می دهیم؛ زیرا با تشخیص به موقع و درمان درست می شود مانع از پیشرفت بیماری شد. در مورد بیماران دیابتی، اگر این افراد به موقع مراجعه نکنند کور می شوند.

بیماران به خارج از کشور نروند

در رابطه با چشم پزشکی و گوش و حلق و بینی توصیه نمی کنم کسی به خارج برود؛ زیرا هم هزینه سرسام آور دارد و هم کیفیت جراحی در کلینیک مرکزی چشمخانه کمتر از خارج نیست. بسیاری از هموطنان ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند برای درمان بیماری های خود، به دلیل ارزان بودن به کلینیک چشمخانه مراجعه می کنند. سالانه صدها نفر از هموطنان ایرانی مقیم خارج از کشور در این کلینیک پذیرش می شوند؛ چراکه در عمل از نظر کیفیت این کلینیک با بهترین کلینیک های اروپایی برابر و هزینه پایین تر دارد. همکاران ما سخنرانان کنگره های جهانی هستند و مقالات آن ها در سطح جهانی پذیرفته می شود که رتبه بالای این مرکز را تأیید می کند.

معالجه نتیجه بخش

خوشبختانه بیماری های شبکیه  مثل شب کوری و «آرپی» و کل بیماری های شبکیه که بیماری های صعب العلاجی هستند، هم در ایران و هم در کشورهای دیگر با ایجاد شبکیه های طبیعی و مصنوعی و با جایگزین کردن سلول های بنیادین به درمان نزدیک می شوند. کلینیک ما به دلیل هزینه های بالایی که این مسیر دارد تا اینجا در این موارد کاری انجام نداده است. کارهای پژوهشی در کشور ما باید در مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دولتی انجام می شود.

توصیه به بیماران

اولین کاری که هر انسانی باید رعایت کند بهداشت است. پیشگیری بهتر از درمان است و کارهایی که به ضرر بدن ماست نباید انجام دهیم. قندخون یکی از بیماری هایی است که عوارض چشمی دارد. اولین کار این است که با حرکات ورزشی مناسب و رژیم غذایی درست از ابتلا به بیماری دیابت جلوگیری کنیم. از خوددرمانی جلوگیری کنیم؛ به طور مثال تاری دید صدها علت دارد و باید توسط پزشک تشخیص و درمان شود. در سنین بالای ۴۰ سال بیش ۵۰ درصد مردم دچار آب مروارید می شوند که در همه جای دنیا دیده می شود.

حرف آخر

کلینیک مرکزی در خدمت مردم است، با هزینه های کم و با داشتن قرارداد با تمام بیمه ها می توانیم در خدمت مردم تهران و دیگر نقاط کشور باشیم.