کراتوکونوس -قوز قرنیه

ﻗﻮز ﻗﺮﻧﻴﻪ – Keratoconus

کراتوکونوس یا قوز قرنیه بیماری غیرالتهابی پیشرونده ای استکه اغلب به صورت دو طرفه دیده می شود.این بیماری معمولا در دهه دوم و سوم زندگی بروز و با سرعت پیشرفت میکند و بعد از آن سرعت پیشرفت آن کمتر خواهد شد. کراتوکونوس در لغت به معنای قرنیه مخروطی شکل می باشد که در این بیماری رشته های پروتئینی موجود در قرنیه که کلاژن نامیده میشوند ، ضعیف شده و تواناییلازم جهت نگه داری شکل قرنیه را از دست می دهند و در نتیجه قرنیه نازک شده و شکل آنتغییر میکند.
به طور طبیعی قرنیه در افراد نرمال شکلیگرد وکروی دارد اما درافراد مبتلا به کراتوکونوس قرنیه برآمده و مخروطی شکل میشود. این تغییر شکل قرنیه و نامنظمی ایجاد شده در آن منجر به ایجاد آستیگماتیسم نامنظم و نزدیک بینی در چشم و درنتیجه کاهش بینایی و کیفیت دید فرد می شود.این بیماری معمولا دوطرفه است اما یک چشم ممکن است زودتر و شدیدترگرفتار شود.

 علل احتمالی ایجادکراتوکونوس:
با وجود تحقیقات فراوان علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است اما احتمال میرود که دلایل زیر در ایجاد اینبیماری موثر باشند.
۱ .ژنتیک و توارث
۲ .مالش مکرر چشم
۳ .اختلالات بافت همبند
۴ .آلرژی های چشمی
۵ .سندرم داون و سایر بیماریهای سیستمیک

درمان قوز قرنیه:

درمان این بیماری بسته به مرحله ی بیماری و میزان پیشرفت آن متفاوت است.هدف از درمان در این بیماری بود دید وجلوگیری از بدتر شدن شرایط می باشد و باید توجه داشتکه درمان قطعی برای آن وجود ندارد.این بیماری باعث نابیناییکامل نمی گردد ولی محدودیت دید ایجاد می کند و می توان با درمان موجود شرایط راحتر نمود.درمان های این بیماری به دودسته جراحی و غیر جراحی تقسیم میشود.برای اصلاح دید این بیماران در انواع خفیف بیماری عینک یا لنز تماسی نرم ممکن استکمک کننده باشد ولی با پیشرفت بیماری و نازکتر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه این درمانها دیگر چندانکارساز نخواهد بود و دید فرد با عینک و لنز تماسینرم کامل نخواهد شد. لذا درمان بعدی بیماری به منظور  بینایی شخص استفاده از لنزهای تماسی سختRGPمیباشد. این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگاتیسم نامنظم قرنیه را دارند و دید کامل تری به شخص خواهند داد، اماتحمل و عادتکردن به مدت زمان بیشتری را می طلبد.با توجه به ماهیت پیشرونده این بیماری باید توجه داشت که در فواصل کوتاه به تجویزکننده لنز باید مراجعه نمود تا در صورت نیاز به تغییر مشخصات لنز اقدام شود .
در صورتی که قرنیه قادر به تحمل لنز سخت معمولی نبوده و یا لنز توانایی اصلاح دید بیمار را نداشته باشد قدم بعدی میتواند استفاده از لنزهای بزرگتر تحت عنوان لنزهای اسکلرال PROSE,MSD,CKباشد.این لنز ها قطر بزرگتری را دارند و راحتی فرد بیشتر خواهد بود همچنین احتمال افتادن این لنزها از چشم بسیار کم می باشد. این لنزها باتوجه به اینکه باقرنیه تماس ندارند احتمال ایجاد اسکار را کاهش میدهند اما لازم به ذکر استکه قیمت این لنزها نسبت به لنزهای معمولی بیشتر می باشد.
اقدام بعدی در صورت عدم موفقیت روش های قبلی یاعدم راحتی بیمار با لنزاستفاده از روش های جراحی می باشد.از جملهاین روش ها می توان به کار گذاری رینگ های داخل قرنیه و پیوند قرنیه اشاره نمود.البته باید توجه داشتکه در بسیاری موارد بعد از جراحی ممکن است نیاز به عینک و یا لنز تماسی وجود داشته باشد تا بتوان دید کاملی داشت و پیوند قرنیه به تنهایی نمی تواند دیدکاملی را به بیمار بدهد.

درباره | تماس | کادر درمانی | کادر اداری | فرم استخدام | فرم همکاری پزشکان | انتقادات و پیشنهادات

ساعات کاری
شنبه تا چهارشنبه: ساعت ۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ | پنجشنبه ها: ۷:۳۰ الی ۱۵:۳۰

کلینیک چشمخانه یک

تهران٬ خیابان ولیعصر٬
بالاتر از میدان ونک٬ خیابان والی نژاد٬ پلاک ۳۲
تلفن گویا: ۸۸۶۷۷۶۹۵-۰۲۱ – ۴۳۰۸۳-۰۲۱
درمانگاه: ۸۸۶۷۷۶۵۲-۰۲۱ – ۸۸۶۷۷۶۵۳-۰۲۱
info[at]cheshmkhaneh.com

کلینیک چشمخانه دو (بیمارستان تریتا)

تهران٬ بزرگراه همت،
بعداز تقاطع بزرگراه آزادگان، روبروی دریاچه چیتگر
تلفن گویا: ۴۷۲۴۱۹۰۰-۰۲۱

چشمخانه در شبکه های اجتماعی

کلینیک چشم پزشکی چشمخانه را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید